Jak pečovat o travní koberec

Travní koberec je na svém místě a vy už se těšíte, jak vám na zahradě poroste vysněný anglický trávníček? I když jsou koberce nejsnazší cestou k tomuto snu, vyžadují především zpočátku péči, jež zajistí, že se tráva chytí a začne růst. Co taková péče o travní koberec obnáší?

Travní koberce musejí kořínky prorůst do spodní vegetační vrstvy, k čemuž dojde přibližně v prvních 2 až 3 týdnech po pokládce. Tato fáze je pro správný růst trávníku klíčová, a tak se vyplatí péči o něj nepodceňovat (trávník by navíc v prvních 2 týdnech neměl být zatěžován – pokud to není nutné, raději na něj nestoupejte).

Není však třeba se bát – péči o travní koberec zvládne i zahradník-začátečník.

Voda v hlavní roli

Nový trávník je především nutné udržovat stále vlhký. Pokud by koberec začal vysychat, mohlo by dojít k jeho poškození a kořeny by neprorostly do vegetační vrstvy pod kobercem. První dva týdny po pokládce travního koberce jej proto důkladně zalévejte (nezapomínejte ani na okraje). Zálivku provádějte nejlépe každý den. V dalších týdnech pak trávu kropte jednou za 2 až 3 dny. Pak už by měl být trávník dobře prorostlý se spodní vrstvou. Následně jej zalévejte jako kterýkoli jiný trávník.

Zálivku samozřejmě uzpůsobujte počasí a také věnujte pozornost tomu, jak tráva vypadá – pokud usychá, zvyšte množství vody, pokud žloutne, ačkoli je trávník mokrý, zálivku uberte. Pravděpodobně je totiž tráva přemokřená a začínají jí uhnívat kořínky.

Trávník byste měli zalévat nejlépe v brzkých ranních nebo ve večerních hodinách, nikdy za plného slunce.

Chcete, aby se za vás o zálivku postaral automatický závlahový systém? Žádný problém! Navrhneme vám řešení na míru a zajistíme instalaci závlahového systému. Postaráme se samozřejmě i o následnou údržbu a servis. Zjistěte více!

Sekat, nebo nesekat?

Možná v představě anglického trávníčku budete chtít trávu sekat, jakmile trochu povyroste. Raději ale počkejte 8 až 14 dní po pokládce a teprve poté ji zkraťte. Trávník posečte na přibližně 7centimetrovou výšku, případně na dvě třetiny jeho výšky.

Pokud byste travní koberec posekali příliš brzy, hrozí, že pořádně nezakoření. Při sečení na příliš krátkou délku by pak tráva přišla o potřebné živiny k dalšímu růstu a vývoji kořenů.

V dalších týdnech – tedy po propojení koberce s vegetační vrstvou – sečte trávník podle potřeby jednou až dvakrát týdně. Výška trávy by se měla pohybovat mezi 4 a 6 cm.

Rádi byste si pořídili robotickou sekačku, ale nejste si jistí, která pro vás bude ta pravá? Rádi vám poradíme!

Jak je to s vertikutací

Vertikutace neboli prořezávání trávníku je skvělý způsob, jak trávu provzdušnit, zajistit jí lepší přísun vody a živin, zbavit ji plevele, mechu či zplstnatělých zbytků trávy a posílit její kořeny. A provádět ji je vhodné i u travních koberců.

Do vertikutace se nicméně nepouštějte alespoň první půlrok po pokládce koberců. Jinak hrozí, že je nenávratně poškodíte. Poté ji provádějte pravidelně na jaře a na podzim. Při vertikutaci můžete také trávník pískovat speciálním křemičitým pískem, díky čemž opět podpoříte růst.

Hnojit ano, ale…

A jak je to s hnojením travních koberců? Poprvé můžete trávník pohnojit asi po 4 týdnech od pokládky. Vždy používejte specializovaná hnojiva, ideálně působící dlouhodobě.

Hnojení trávníku se vyplatí spojit s pravidelnou vertikutací (ale není to samozřejmě podmínkou). Na jaře a v létě travní koberec pohnojte přípravkem s vyšším obsahem dusíku, na podzim pak použijte hnojivo s draslíkem a fosforem.

Toužíte po travním koberci, ale nechcete ztrácet čas a energii s jeho pokládkou a následnou údržbou? O vše se rádi postaráme za vás – od prvních měření a návrhů až po kompletní servis. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat!